سریع ترین آسانسور های دنیا

توین این مقاله قصد داریم بهتون 5 تا از سریع ترین آسانسور های جهان که توی نقاط مختلف جهان قرار دارن و توی معروف ترین ساختمون ها و برج ها هستن رو معرفی کنیم.

5 آسانسور سریع جهان

سرعت توی آسانسور یکی از مهم ترین ویژگی ها محسوب میشه و توی سراسر چهان همه افراد و شرکت های مختلف سعی دارن تا آسانسور پر سرعت تری رو نسبت به نمونه های رقیب و مشابه تولید کنن.

5. برج جین مائو

برج جین مائو پنجمین آسانسور سریع جهان را دارد. این بالابر 545 متر ارتفاع دارد و در 46 ثانیه می توان به بالا ترین نقطه در آن رسید. برج جین مائو با ارتفاع 420.5 متر نهمین ساختمان بلند چین و هشتمین ساختمان بلند جهان است. در سال 2008، این آسمان خراش بلندترین ساختمان در چین بود و در 9 سال ساختن این برج تکمیل شد. ساخت این برج که شامل رستوران، هتل بزرگ شانگهای، فروشگاه ها، مراکز تفریحی و دفاتر اداری می باشد در سال 1999 به پایان رسید.

برج جین مائو

4. مرکز جان هنکاک

مرکز جان هنکاک چهارمین آسانسور سریع جهان را در اختیار دارد و می تواند در مدت زمان یک دقیقه به ارتفاع 548 متر برسد. همچنین این بالابر در 38 ثانیه از زمین تا مرکز جان هنکاک حرکت می کند. مرکز جان هنکاک با 344 متر ارتفاع، هشتمین ساختمان بلند آمریکا و پنجاهمین ساختمان بلند جهان است. این آسمان خراش در سال 1969 ساخته شد و دارای دفاتر، رستوران ها، بلندترین استخرهای سرپوشیده و آپارتمان های آمریکا است.

3. برج تجارت جهانی شماره 3 چین

برج تجارت جهانی چین شماره 3 دارای سومین آسانسور سریع جهان است، این آسانسور می تواند 600 متر را در یک دقیقه طی کند و فاصله زمین تا سقف این ساختمان را در 33 ثانیه طی می کند. این برج با 330 متر ارتفاع، بیست و سومین ساختمان بلند چین و شصت و سومین برج بلند در جهان است. ایرن برج از خانه ها از مغازه ها، دفاتر اداری، پارکینگ، رستوران و سالن رقص تشکیل شده است.

برج تجارت جهانی

3. مرکز مالی جهانی شانگهای

مرکز مالی جهانی شاهنگهای  سومین آسانسور سریع جهان را به همراه برج تجاری چین دنیا در رتبه سوم دارد. این آسانسور 600 متر ارتفاع دارد و فاصله زمین تا  بام  مرکزی ساختمان مالی شانگهای را در مدت زمان 49 ثانیه طی کند  این برج با ارتفاع 490  متری سومین ساختمان بلند چین و نهمین ساختمان در جهان است. البته برج مورد بحث تا سال 2014 بلندترین ساختمان چین بود، سپس برج های بلندتری جایگزین آن شدند. ساخت این ساختمان متشکل از یک مرکز خرید و دفاتر اداری در طبقه اول است و دمین هتل مرتفع جهان در این ساختمان قرار دارد، ساخت این ساختمان در سال 2008 به پایان رسید.

مرکز مالی شانگهای

 

3. ساختمان سانشاین 60

ساختمان 60 سانشاین  مانند دو برج دیگر ارائه شده، سومین آسانسور سریع جهان را نیز دارد. این آسانسور میتواند ارتفاع 600 متر را در 60 ثانیه طی کند و در مدت زمان 24 ثانیه به بام ساختمان سانشاین میرسد. این برج 239 متری در حال حاضر دهمین ساختمان بلند ژاپن است، تا سال 1985 بلندترین ساختمان آسیا و تا سال 1991 بلندترین ساختمان این کشور بود. ساخت این برج در سال 1978   به پایان رسید و مراکز، دفاتر اداری و رستوران ها در اینجا مستقر هستند.

این مورد هم بخوانید: بهترین تابلو فرمان های آسانسور آریانا نوین

سانشای برج

 

3. برج خلیفه

آسانسور برج خلیفه همچنین سومین آسانسور سریع جهان است. این آسانسور می تواند ارتفاع 600 متری را در یک دقیقه و فاصله زمین تا سقف «برج خلیفه» را در 1 دقیقه و 24 ثانیه طی کند. برج خلیفه در دبی در حال حاضر با 828 متر بلندترین ساختمان جهان است. ساخت این برج در شب سال نوی 2009 به پایان رسید. برج خلیفه توسط پارک اختصاصی خود به نام “پارک خلیفه” محاصره شده است. عرشه دید باز این برج دومین ساختمان بلند جهان است. برج خلیفه از دفاتر اداری، آپارتمان های مسکونی، استخر، لابی آسمان و هتل آرمانی تشکیل شده است. همانطور که می دانید رسیدن به طبقات بالای برج زمان زیادی طول می کشد،. آسانسورهای جداگانه ای هستند که در اتاق های خود توقف می کنند برای راحتی افراد می توانند وارد این آسانسورهای ویژه شده و به سرعت وارد یکی از اتاق های انتظار شوند و از آنجا آسانسور می تواند آسانسورهای معمولی را به هر طبقه ای برساند.به این اتاق های انتظار “لابی آسمان” می گویند.

 

برج خلیفه

2. برج یادبود یوکوهاما

برج یادبود یوکوهاما دارای دومین آسانسور سریع جهان است که 749 متر ارتفاع دارد و می تواند در مدت یک دقیقه و 24 ثانیه از زمین تا سقف برج مذکور را طی کند. این برج با 296 متر ارتفاع دومین ساختمان بلند ژاپن است که تا سال 2014 عنوان بلندترین ساختمان این کشور را به خود اختصاص داده است.ساخت این برج در سال 1993 به پایان رسید.برج یوکوهاما دارای مراکز خدماتی، رستوران ها و هتل های مختلف است.

 

برج یادبود یوکوهاما

1. برج تایپه 101

سریع ترین آسانسور جهان در برج 101 تایپه قرار دارد. این آسانسور می تواند ارتفاع 1009 متری را در یک دقیقه و فاصله زمین تا سقف برج 101 تایپه را تنها در 30 ثانیه طی کند. این برج با ارتفاع 509 متر، بلندترین ساختمان تایوان است که تا سال 2010 بلندترین ساختمان جهان محسوب می شد. برج 101 تایپه در حال حاضر هشتمین ساختمان بلند جهان است. این برج در سال 2004 تکمیل شد و دارای یک مرکز خرید به هم پیوسته، لابی آسمانی، دفاتر اداری و رستوران مشرف به شهر است.

 

تایپه 101

کلام آخر

آسانسوری که با سرعت حرکت میکند باید تمام اجزای آن به خوبی کار کنند از شستی آسانسور گرفته تا موتور، کابین،و تابلو فرمان آسانسور به همین دلیل اگر یکی از این موارد به درستی کار نکنند مثلا پنل آسانسور توی گرفتن فرمان دیر عمل بکنه و اون فرمان رو دیر برسونه به تابلو کنترل کننده آسانسور سرعت آسانسور رو کاهش میده.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 1 میانگین: 5]
Scroll to Top
اسکرول به بالا