شاید در گذشته بدون اینکه شناختی از درایوها داشته باشید با آن ها کار کرده اید و شاید هم دقیقآ می دانید که از چند درایو در موتورها و تجهیزات الکتریکی خود استفاده می کنید. به هرحال موتورهای الکتریکی نقش بسیار مهمی در کسب و کار و زندگی ما ایفا می کنند، این موتورها هر وسیله ای که ما برای زندگی خود نیاز داریم را به حرکت در می آورند، تمامی این موتورها به منظور تامین نیروی گشتاور خود به مقدار مشخصی انرژی الکتریکی استفاده می کنند که اگر نیرو و سرعت گشتاور بیش از حد کم یا زیاد باشد، حرکت موتور کند شده، تغییر جهت داده و یا از کنترل خارج می شود و نتیجه ی آن ناکارآمدی و اتلاف انرژی می شود. سرعت یک موتور باید دقیقآ به همان اندازه ای باشد که برای انجام فرایند به آن نیاز است، در گذشته با اتصال برق به این موتورها آنها از همان زمان استارت و در شرایط باری مختلف با یک دور ثابت به کار خود ادامه می دادند که باعث اتلاف زیاد انرژی و استهلاک بیش از حد تجهیزات می شود که مسلمآ از هیچ جهت قابل قبول نیست! اما امروزه راهی مناسب برای کنترل دور این موتورها مورد استفاده قرار می گیرد که نه تنها باعث کاهش مصرف انرژی می شود بلکه باعث کاهش هزینه های تعمیرات و نگه داری نیز می شود که این راه تکنولوژی درایو نام دارد.

vfd-drives

درایو موتور

حالا درایو AC چیست؟ درایوهای AC  گاهی به نام درایوهای سرعت متغیر (VSD) و یا درایوهای فرکانس متغیر (VFD) نیز شناخته می شوند.

اما یک درایو AC چگونه کار میکند؟ درایو بین منبع تغذیه و موتور قرار می گیرد، انرژی از منبع تغذیه وارد درایو شده و پس از اعمال تنظیمات لازم وارد موتور می شود.

در درون درایو، برق AC  ورودی توسط یک یکسو کننده به برق DC تبدیل می شود سپس برق DC وارد خازن های درون درایو می شود که این کار به منظور صاف کردن شکل موج DC انجام می شود، سپس انرژی از خازن ها وارد یک اینورتر می شود که در آن برق DC  به AC  تبدیل شده و وارد موتور می شود. در این مرحله درایو، میزان فرکانس و ولتاژ موتور را بر اساس گشتاور مورد نیاز تنظیم می کند. این به این معناست که شما موتور AC  خود را با سرعت یا نیروی گشتاور که مورد نیاز است به کار می اندازید. به همین دلیل است که شما می توانید با استفاده از درایوهای Ac  در حد زیادی از اتلاف انرژی جلوگیری کنید. درایوها علاوه بر ذخیره ی انرژی باعث کاهش هزینه ی تعمیرات، ضایعات و حتی سر و صداها می شوند.

همچنین این درایوها اهداف زیر محیطی شما را نیز برآورده می سازند به همین دلیل است که  حجم وسیعی از درایوها را برای تجهیزات کوچک و بزرگ تولید شده اند.

یکی دیگر از مزایای استفاده از این درایوها راه اندازی نرم موتور بوده که باعث کاهش استهلاک و سر و صدای موتور می گردد. همچنین این وسیله موتور را در برابر بارهای بیش از حد محافظت می کند یعنی چنانچه بار موتور از مقدار معمول مجاز بیشتر شود، اینورتر موتور را خاموش میکند.

در نهایت مطمئن باشید شما در زمان استفاده از درایوها هر چقدر که هزینه کنید به طور قطع ارزشش را خواهد داشت و به زودی جبران خواهد شد.

چگونه درایو مناسب را انتخاب نماییم؟

VFD

به جهت تعیین سایز درایوهای فرکانس متغیر باید در ابتدا از مشخصات الکتروموتور خود مطلع باشیم، در گام اول باید بدانیم موتور سه فاز است یا تکفاز که البته امروزه اکثر الکتروموتورها از نوع سه فاز هستند، البته درایوها برای موتورهای سنکرون تکفاز هم قابل استفاده هستند که درایوهای تکفاز مخصوصی هستند اما استفاده از این کنترل کننده ها توصیه نمی شود. ممکن است شما برق ۳ فاز نداشته باشید که اصلآ جای نگرانی نیست، این درایوها می توانند انرژی موتور سه فاز را برای شما تولید کنند، به عنوان مثال می توان از یک درایو با ورودی تکفاز ۴۲۰ ولت برای تولید برق ۳ فاز ۲۳۰ ولت استفاده کرد.

اقدام بعدی که باید انجام دهید، بررسی پلاک روی موتور است، این پلاک روی موتور نصب شده و اطلاعات مناسبی را شامل می شود که که برای انتخاب درست و دقیق درایوها نیاز داریم، یکی از این موارد میزان ولتاژ است که باید با ولتاژ درایو کاملآ یکسان باشند، همچنین جریان درایو انتخاب شده نباید از مقدار FLA که به معنی آمپر در بار کامل است کمتر باشد.

vfd

بهتر است که جریان درایو از مقدار آمپر با بار کامل موتور بالاتر باشد اما این مقادیر می توانند یکسان هم باشند. آخرین موردی که باید بررسی شود، مقدار اضافه بار است، برخی از درایوها، سرعت گشتاور ثابت، بعضی از آن ها در دقیقه ۱۱۰ درصد اضافه بار و بعضی دیگر ۱۵۰ درصد اضافه بار یا حتی مقادیر متناوب دیگری را می توانند تحمل کنند که با بررسی این موارد در نهایت می توانید به انتخاب درست درایو اقدام نمایید.

منبع:

www.abb.com